ТОП-5 критеріїв вибору вала відбору потужності
Складно уявити хоча б одну галузь, де б не використовувалася техніка спеціального призначення. Вона повсюдно застосовується при будівництві будівель і споруд, дорожніх покриттів, в сільському господарстві, лісозаготівельної, комунальної галузі, гірничодобувної, нафтохімічної промисловості та ін Ефективність застосування спецмашин безпосередньо залежить від того, з якими роботами вони можуть справлятися. І чим вище їх функціональність, тим більш затребуваними вони будуть на практиці. А це забезпечується гідравлічною системою. Саме вона дозволяє спецтехніки і вантажних автомобілів працювати з навісним та додатковим обладнанням.
І один з основних конструктивних елементів гідросистеми – це вал відбору потужності, тобто ВОМ. Познайомимося з цим обладнанням більш докладно і визначимо, на які моменти варто звернути увагу при виборі цього конструктивного елемента.
Призначення ВМО в гідравлічній системі
Вал відбору потужності – один з конструктивних елементів трансмісії, за допомогою якого здійснюється відбір крутного моменту від двигуна транспортного засобу з метою його подальшої передачі на привід гідравлічного насоса або іншого зовнішнього механізму. В середньому, в робочому процесі від мотора відводиться до 40% енергії, що не впливає на його експлуатаційні характеристики.
Широко ВМО застосовується на вантажних автомобілях, тракторах, навантажувачах, комунальних машинах та іншій техніці, що працює з навісним або додатковим обладнанням. Свою роботу вузол забезпечує завдяки енергетичного потенціалу, який утворюється в результаті взаємодії зчеплення, муфти, передачі, приводного шківа.
Конструктивно вал відбору потужності складається з:
- одного або декількох редукторів;
- хвостовика, який безпосередньо і відводить частину енергії;
- перемикача, який керує роботою механізму.
Робота валу відбору потужності багато в чому залежить від того, пересувається транспортний засіб, встановлене на неї, чи ні. Головна умова – запущений двигун. Як приклад, на стоячому транспорті ВМО забезпечить енергією механізми, що здійснюють вивантаження вмісту причепів і напівпричепів, підйом, опускання гідравлічного борту, функціонування крана та інших підйомних механізмів, маніпуляторів, гидрострелы та ін. На рухомих машинах завдяки роботі валу обора потужності зможуть функціонувати дорожні щітки, снігові відвали, снігоочисники, різні види ковшів, вила, захвати тощо
Основні критерії вибору валів відбору потужності
Щоб правильно підібрати вал відбору потужності для своєї спецтехніки або вантажівки фахівці рекомендують звернути увагу на наступні моменти:
Спосіб взаємодії з колесами. Виділяють залежні і незалежні ВОМ. Залежні моделі можуть працювати виключно спільно з муфтою. Тобто, як тільки транспортний засіб зупиниться, зупиниться і сам механізм. Але і вимкнути відбір потужності самостійно не вийде. Це відбудеться автоматично, одночасно з остановом машини. При наборі швидкості авто, ефективність роботи таких моделей буде знижуватися. Незалежні вали відбору потужності ніяк не пов'язані з муфтою, тобто працюють і стоїть техніці. Управління ними повністю покладається на оператора, що більш зручно. Тобто він, перебуваючи в кабіні, зможе самостійно як включати, так і відключати механізм відбору.
Тип приводу. Виходячи з цього критерію ВМО буває синхронним і несинхронним. У синхронних ВМО кутова швидкість, з якою обертається вал, буде прямопропорційно залежати від того, з якою швидкістю рухається транспортний засіб. В роботу такі моделі включаються тільки при вичавленому зчепленні і на запущеному двигуні, і виключно на машині, що рухається. Машина прискорюється, вал обертається швидше, сповільнюється – повільніше. Несинхронні моделі не залежать ні від швидкості транспорту, ні від його руху в цілому. Вони стануть оптимальним варіантом для гідросистем, що працюють циклічно і з приблизно однаковим швидкісним режимом.
Місце установки. Монтуватися вали відбору потужності можуть на передню, задню і бічну частину транспортного засобу. Все залежить від того, з яким причіпним або навісним обладнанням буде працювати спецтехніка. Якщо на неї монтується одночасно кілька навісом, встановлюється кілька валів в кожній з частин розміщення виконавчих механізмів. На практиці найбільш часто застосовуються задні ВОМ (забезпечують роботу причепів і напівпричепів) і передні (працюють з навісним обладнанням).
Різновид системи обора потужності. Тут передбачено 2 варіанти: гідравлічна і електрична. Гідравлічні ВМО передають обертання від двигуна на виконавчий механізм через потік робочої рідини, переважно олії. На практиці найбільше застосування такі системи отримали на тракторах і минитракторах, а також для забезпечення стабільної роботи складних механізмів, установлюваних на сільськогосподарські та комунальні машини. До складу гідравлічної системи відбору крім ВМО буде входити гідронасос, ємність для зберігання олії, гідророзподільник, сполучні муфти і рукава, а в деяких ще й система охолодження. До переваг гідравлічних систем відносять підвищену плавність регулювання частоти обертання і незалежне розподіл обертання, що дозволяє автоматизувати процес. В електричних аналогах передача енергії здійснюється через струм. На практиці застосовуються в машинах, що мають індивідуальний привід виконавчих органів, а також там, де потрібно перетворити відведену енергію в немеханическое зусилля. Найчастіше такі ВМО встановлюються на техніку додатково, тобто не входять у штатну комплектацію.
Новий ВОМ або б/у. Багато власників техніки, що зіткнулися з необхідністю покупки валу відбору потужність замислюються над тим, яке обладнання придбати – нове чи вживане. Другий варіант, звичайно, більш привабливий за ціною. На купівлі б/в НАВАНТАЖУВАЧ можна заощадити 30, а 50% вартості вузла. Ось тільки чи варто так робити? Фахівці рекомендують звертати увагу виключно на нові механізми відбору потужності. В процесі експлуатації на них покладатиметься підвищене навантаження і зможуть її витримати старі вузли? Є високий ризик того, що вже при першому, незначному перевантаження вони просто вийдуть з ладу. Це актуально навіть для ВМО, які візуально виглядають не сильно зношеними. Їх надійність залежить не тільки від початкового якості, але і від того, наскільки регулярно і професійно виконувалося їх обслуговування.
Також в процесі вибору валу відбору потужності рекомендується звернути увагу на виробника. Повністю бути впевненими у стабільності та надійності роботи обладнання можна буде тільки в тому випадку, якщо його якість підтверджена сертифікатами відповідності, гарантіями. В каталозі «Hydromarket» представлені вали відбору потужності таких світових брендів, як HYVA, Binotto, OMFB, Hiposan, Aber, Hipomak та ін. Вони вже неодноразово доводили свою високу ефективність роботи, надійність і стабільність. Це кращі рішення, ідеально збалансовані за ціною і якістю. За додатковою інформацією звертайтеся до менеджерів компанії по телефону або через форму зворотного зв'язку.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.