Лебідка ручна: важільна чи барабанна – яку вибрати?
Часто доводиться їздити пересіченою місцевістю? Ви не уявляєте свого життя неохоче, рибалки? Любите поганяти бездоріжжям? Чи, можливо, доведеться дістатися місця, до якого немає облаштованої дороги? Тоді вам точно не обійтися без вірного помічника, який допоможе вибратися із бруду, болота, снігу. Йдеться про лебідку. Найбільш просте в конструктивному плані, надійне та довговічне рішення – ручні моделі. Саме вони привертають увагу більшості автовласників, у тому числі завдяки своїй невисокій ціні. І встановленням на автомобільну техніку область їх застосування не обмежується.
Познайомимося з ручними лебідками, їх різновидами та особливостями докладніше. Підкажемо, на які моменти варто звернути особливу увагу у процесі вибору.
Особливості та різновиди ручних лебідок
Ручна лебідка – простий у конструктивному плані універсальний механізм, призначений для підйому, переміщення, утримання важких габаритних вантажів. Широке застосування отримали в:
- автомобільної техніки: квадроцикли, позашляховики, евакуатори;
- човнах, невеликих катерах: допомагають витягувати їх із води на сушу;
- будівельної галузі: підйом та переміщення різних матеріалів;
- промислової галузі: допомагають із переміщенням габаритної продукції;
- майстерень: виконують роль надійного помічника у монтажно-ремонтних роботах.
У роботі ручні лебідки не вимагають жодного стороннього джерела енергії – лише зусилля людини. Завдяки особливій конструкції сила, прикладена оператором, збільшується в десятки, а то й сотні разів, що дозволяє йому поодинці витягнути машину, що загрузла в бруді, підняти піддон з цеглою на рівень другого поверху, вийняти двигун з-під капота для розбирання та ін.
Конструктивно такі пристрої є сталевий блок, що складаються з барабана і намотаного на нього троса, а також ручки, яку і впливатиме людина. Закріплюються такі лебідки на стіні, рамі позашляховика чи квадроцикла, чи будь-якій іншій горизонтальній балці найчастіше за допомогою чотирьох болтів. У роботі людина працює зі зручною рукояткою із протиковзним гумовим покриттям, приводячи тим самим у дію механізм пристрою, що й приведе до обертання барабана і, відповідно, намотування на нього троса. Один його кінець закріплений на барабані, а на другому передбачений кований гак разом із карабінами, на якому і закріплюється вантаж. Нерідко в конструкції також передбачено і гальмівний механізм, який автоматично спрацює при обриві вантажу, запобігши його падінню, а також допоможе зафіксувати його на висоті.
У категорії «лебідки ручні» представлено безліч обладнання, яке відрізняється між собою не лише технічними характеристиками, а й самим робочим механізмом. Так, залежно від цього критерію виділяють обладнання:
- Важільного типу.
- Барабанний тип.
Розглянемо докладніше кожну з категорій устаткування.
Ручні лебідки важільного типу
Ручні лебідки важільного типу конструктивно є сталевою рамою, всередині якої встановлений робочий механізм. Для його запуску оператору необхідно буде впливати на важіль, передбачений на корпусі. Тобто доведеться качати його. До такого механізму можна буде докласти більших зусиль, ніж до барабана. Як результат: тягове зусилля тут вище: найчастіше від 2-х і до 5-ти тонн. Якщо ж в обладнанні буде встановлений телескопічний важіль, то такі лебідки зможуть працювати з більш важкими вантажами.
У натягнутому положенні трос фіксується за допомогою храповика. Конструктивно він є колесом зі спеціальними затятими зубцями. І в кожен з них вставлятиметься фіксатор, що і виключить провертання колеса, забезпечивши надійне блокування навіть важких вантажів. Але при цьому максимально високе навантаження передаватиметься на раму. Тобто від її міцності та надійності залежать експлуатаційні характеристики лебідки загалом. Товщина металу має становити не менше 3-5 мм. Відповідно, вага такого обладнання буде суттєвішою, ніж аналогів.
Невеликий висновок підходить для роботи з будь-якими типами автомобілів, а також для використання в будівельній галузі. Буде незамінною при експлуатації з важкими вантажами.
Ручні лебідки барабанного типу
Робочий механізм барабанних ручних лебідок є сам барабан і редуктор. Барабан призначений для того, щоб на нього намотувався трос, ланцюг чи канат. Для приведення механізму в дію оператор повертає ручку. Але редуктор може бути двох видів:
- Шестерний.
- Черв'яковий.
Особливості барабанних ручних лебідок із шестерним редуктором
Такі моделі привертають увагу споживачів насамперед своєю простою та надійною конструкцією, що позитивно позначається на їх обслуговуванні та ремонті. Більш ніж привабливими барабанні ручні лебідки з шестерним редуктором будуть і за вартістю – вона одна з найнижчих у своїй категорії товарів. Для фіксації вантажу використовується храповик. До його якості та надійності відповідальні виробники висувають досить серйозні вимоги. Але, поряд із перевагами, є й недоліки:
- Обмежені розміри барабана. Безпосередньо залежать від габаритних показників самого обладнання. Тобто певна модель може працювати лише з тросом конкретної довжини: більше, ніж передбачено заводською комплектацією, встановити не вийде.
- Невеликий діаметр барабана. Більше підходить для роботи з синтетичними канатами, ніж із тросами та ланцюгами. Тим більше зусилля, тим сильніше згинатиметься барабан, що може призвести до його надмірного зносу (актуально при терті з тросом, ланцюгом), а то й зовсім до виходу з ладу.
- Відсутність укладача троса, хаотичне намотування може призвести до того, що в роботі трос може потрапити і на саму шестерню, що призведе до її заклинювання та виходу з ладу.
Тобто оператору бажано контролювати процес намотування каната. Якщо дотримуватися цієї рекомендації, всі ці недоліки можна мінімізувати.
Невеликий висновок: для експлуатації в екстремальних умовах, де потрібна підвищена точність, якість та швидкість виконання робіт, моделі з шестерним редуктором краще не використовувати.
Особливості барабанних ручних лебідок із черв'ячним редуктором
Найбільш вагома перевага моделей з цієї категорії – простота та зручність організації системи стопоріння лебідки, що значно підвищує безпеку експлуатації. До переваг черв'ячних моделей також відносять підвищену надійність та довговічність експлуатації, зручність закріплення, кілька способів блокування. Але перш ніж зупинити вибір на такому устаткуванні, треба знати його слабкі сторони. Серед недоліків виділимо:
- Достатньо великі габарити. Це означає, що вам необхідно буде передбачити окреме місце для її зберігання в багажнику позашляховика. А ось для стаціонарної установки у майстерні, гаражі, використання на будівельному об'єкті вони цілком підходять.
- Тягові можливості. У порівнянні з аналогами, у черв'ячних моделей тягове зусилля менше. Але для використання разом із позашляховиками, а також у майстернях його буде цілком достатньо.
- Досить складне конструктивне рішення. Це своєю чергою суттєво ускладнює обслуговування та ремонт. Проблемним буде також очищення механізму від забруднень.
Невеликий висновок: барабанні лебідки ручні з черв'ячним редуктором краще використовувати в відносно чистих умовах. Тобто якщо ви підбираєте пристрій для витягування автомобіля з бруду, болота, то краще підібрати іншу модифікацію.
Щоб правильно підібрати ручну лебідку, необхідно розуміти, з якими вантажами та в яких умовах вона експлуатуватиметься. Далі залишиться тільки звернутися за професійними консультаціями до фахівців компанії Hydromarket. Вони допоможуть підібрати найкраще рішення під ваші запити та щодо ефективності роботи, і за ціною.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.