Навіщо застосовуються освітлювальні щогли?
Освітлювальні (прожекторні) щогли – один з різновидів освітлювальних пристроїв цільового призначення. З їх допомогою формують зону вираженого підсвічування окремих об'єктів або відокремлених ділянок. Ці ефективні, сучасні рішення у сфері зовнішнього освітлення отримали широке застосування у багатьох областях. У продажу сьогодні широко представлені прожекторні щогли, оснащені бензиновими або дизельними генераторами, що забезпечує їм абсолютну автономність роботи навіть далеко від централізованих мереж електропостачання.
Познайомимося з освітлювальними щоглами більш детально, розповімо не тільки про сфери використання, а й про конструктивне рішення, різновиди, особливості використання.
Де використовуються освітлювальні щогли
Освітлювальні щогли - високотехнологічне, сучасне обладнання, яке знайде гідне застосування в багатьох сферах. Так, на сьогодні найчастіше використання вони отримали у таких областях:
- Будівельний майданчик. Забезпечують якісну освітленість як окремо взятої зони, так і всієї ділянки, що дозволяє виконувати роботи навіть у темний час доби, не на шкоду якості.
- Об'єкти із цілодобовим режимом експлуатації. Території таких підприємств, логістичних центрів будуть добре освітлені за допомогою грамотного розміщення прожекторних щоглів.
- Дорожньо-будівельні роботи. Нерідко роботи з будівництва та/або ремонту дорожніх покриттів, особливо на ділянках з інтенсивним рухом виконуються вночі або цілодобово. Рівень освітленості, який забезпечують прожекторні щогли, буде більш ніж достатньо для якісного виконання подібних робіт.
- Прокладання трубопроводів. Може виконуватися у будь-який час доби з гарним освітленням навіть там, де поблизу немає централізованих мереж електропостачання.
- Ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій. Нерідко внаслідок надзвичайних ситуацій знеструмленими залишаються великі ділянки територій, де необхідно виконувати роботи з усунення наслідків. І тут освітлювальні щогли на генераторах стануть надійним та вірним помічником.
- Гірничодобувна промисловість, кар'єрні роботи. За допомогою даних освітлювальних приладів можна буде організувати високоякісне підсвічування по всьому периметру об'єкта.
- Висвітлення місць фото- та кінознімання. Забезпечує зональне підсвічування будь-якого об'єкта з характеристиками світлового потоку, який необхідний операторам.
- Забезпечення необхідного висвітлення різноманітних спортивних, культурно-масових заходів, виїзних подій та ін.
Це тільки найпоширеніші сфери застосування прожекторних щоглів. Вони будуть незамінні скрізь, де потрібно забезпечити якісне підсвічування будь-яких за площею об'єктів з мінімальними технічними складнощами та витратами часу на реалізацію.
Конструктивне рішення та основні різновиди освітлювальних щогл
У конструктивному плані освітлювальні щогли є досить складним інженерним рішенням, що дозволяє розміщувати прожектори або світильники для підсвічування різних об'єктів і відкритих територій. Сучасні виробники пропонують споживачам кілька різновидів світлотехнічного обладнання. Але всі вони обов'язково включатимуть стовбур, що складається з декількох секцій, що спрощує їх транспортування між об'єктами. Виготовляється він зі спеціального листового прокату гранованої форми. Також на ринку сьогодні зустрічаються прожекторні лампи круглоконічної форми. Краї з'єднуються зварюванням в один або два шви.
Для їх встановлення необхідно заздалегідь передбачити фундамент із заставним елементом анкерного типу (конкретний різновид вказується в технічних характеристиках самої щогли). Показники самого фундаменту, включаючи його різновид, визначаються розрахунковим шляхом.
Сучасні виробники пропонують споживчому ринку кілька різновидів освітлювальних щогл залежно від типу виконання:
- З мобільною короною.
- Зі стаціонарною короною.
- Зі стаціонарно-мобільною короною.
- Складаються.
Розглянемо докладніше кожен із варіантів.
Освітлювальні щогли з мобільною короною
Конструкція прожекторної щогли з мобільною короною передбачає наявність основи та спускної рами, виконаної у формі циліндричної обичайки. На ній і монтуються кронштейни із прожекторами. У комплект постачання такого обладнання входить лебідка з електричним приводом, що забезпечує спуск та підйом циліндричної обичайки (корони) на відстань приблизно 2 метри над рівнем землі. Вантажопідйомність таких лебідок безпосередньо залежить від модифікації щогли й становить від 0,25 до 0,8 т. Монтуються вони в спеціальному люку в нижній секції.
Залежно від моделі самої щогли, її спускна рама може досягати діаметра від 1 до 2,53 м. На одній такій конструкції можна розмістити до 12 прожекторів. Блоки пускорегулюючої арматури можуть бути як вбудованими, так і виносними. Найчастіше на рамі також встановлюються загороджувальні вогні ЗОМ разом із блискавковідводом. У конструкції також передбачені спеціальні фіксатори, які мають тримати корону у верхньому положенні, запобігають її зриву.
Освітлювальні щогли зі стаціонарною короною
Вже з назви таких освітлювальних щогл стає зрозумілим, що вони не мають обичайки, що може опускатися. Тут конструкція передбачає наявність жорстко зафіксованої корони - круглої або багатогранної або похилої або прямокутної гратчастої. Такі щогли найчастіше комплектуються сходами з додатковими огороджувальними конструкціями, а також технологічними майданчиками для обслуговування, ремонту чи просто відпочинку спеціалістів під час підйому.
На освітлювальних щоглах стаціонарного типу може бути встановлено до 35 прожекторів. Сам же ствол часто включає 2, 3 або 4 секції, повною довжиною до 40 метрів. Загальна маса такої щогли може досягати від 0,56 т до 2,1 т.
Освітлювальні щогли зі стаціонарно-мобільною короною
Тут передбачено обичайку для спуску корони, але не по всій довжині виробу. У конструкції таких прожекторних щогл передбачено наявність одного технологічного майданчика, призначеного для обслуговування світлотехнічних приладів. Електрична лебідка опускатиме обичайку на рівень 1,5-2 м до цього майданчика. Тобто майстри підійматися на технологічний рівень сходами з огородженнями, опускатимуть корону за допомогою лебідки до цього рівня, виконуватимуть обслуговування та підіймати прожекторну головку на місце.
У цій категорії представлені щогли освітлювальні заввишки від 16 і до 40 метрів. На їхній короні може розміщуватися до 18 освітлювальних приладів.
Освітлювальні щогли, що складаються
Такі щогли мають стовбур, що складається, який може опускатися безпосередньо для обслуговування із землі. Процес складання забезпечується потужним гідравлічним обладнанням або за допомогою противаги. З кількістю прожекторів тут все однозначно. Спочатку підбирається конструкція самої щогли, визначається її здатність, що носить, враховується кліматичний регіон установки, вітрові навантаження. І вже на підставі цих параметрів розраховується допустима кількість прожекторів.
Особливості освітлювальних щогл
Прожекторні щогли можуть оснащуватися різними освітлювальними приладами. Це можуть бути:
- галогенні лампи;
- лампи розжарювання;
- ртутні лампи;
- ксенонові лампи.
Більшість виробників випускає ринку устаткування загальною висотою 21, 28, 35, 45 м із кількістю блоків у стволі 3, 4, 5 і 6 відповідно. Для забезпечення надійної та довговічної експлуатації, захисту від корозії такі щогли додатково оцинковуються або покриваються іншими захисними складами.
Більш детально з різновидами та особливостями освітлювальних щогл можна познайомитись у каталозі товарів «Гідромаркет». Також можна отримати компетентні консультації та спеціалістів компанії за телефонами або через онлайн-сервіси зв'язку.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.