Комбайн для збирання ягід: якість та швидкість збирання
Ягоди є досить потрібним продуктом на ринку як України, так і країн Європи. Малина, смородина, аґрус, лохина, чорноплідна горобина - це все те, що вимагає мінімум зусиль у процесі вирощування. Достатньо один раз посадити чагарники, щоб вони давали стабільний урожай протягом тривалого часу. Так, буде потрібно догляд, але в порівнянні з іншими культурами він буде мінімальним. Але основна проблема тут – збирання врожаю. Практика показує, що, якщо збирати ягоди вручну, цей обсяг робіт вимагатиме понад 80% усіх витрат, які стоятимуть перед фермерами у виробничому циклі. Саме цей фактор багато в чому перешкоджав активному розвитку великих садівничих господарств, що спеціалізуються на вирощуванні ягід.
Чому ми говоримо перешкоджав? Та тому, що останнім часом ситуація у даному сегменті ринку суттєво змінилася. І все завдяки появі комбайнів, розроблених спеціально для прибирання тієї чи іншої ягоди. Це означає, що можна сміливо збільшувати площу посадки таких чагарників, не переживаючи за збирання врожаю. Він буде максимально механізований, а прибуток фермерських господарств збільшено в рази. Зараз зупинимося докладніше на особливостях збору тих чи інших ягід за допомогою спеціалізованих комбайнів.
Особливості збирання смородини, чорноплідної горобини, аґрусу
Технологія збирання червоної та чорної смородини за допомогою комбайнів активно використовується в європейських країнах уже протягом тривалого часу. Паралельно з удосконаленням такої техніки виводилися нові сорти ягід, фізико-механічні властивості яких дозволяли максимально ефективно виконувати збір урожаю. Для ефективної роботи такої техніки потрібно закласти ряди чагарників із кроком від 3,5 до 4 м один від одного. А ось відстань між самими рослинами в одному саду має становити 0,4-0,6 м. Таке рішення дозволяє максимально правильно формувати кущі, стежити за відгалуженнями, тим самим мінімізуючи ушкодження чагарнику під час проходження техніки та забезпечуючи якісний збір урожаю. Також на таких полях необхідно передбачити місця для розвантаження зібраного врожаю в середньому через кожні 300 м, а також смуги для розвороту наприкінці кожного ряду завширшки від 6 до 8 метрів. Комбайни для збору червоної та чорної смородини також підходить для робіт з аґрусом та чорноплідною горобиною.
Таке обладнання досить просте у роботі:
- спеціальний механізм захоплює кущ та поділяє його на невеликі пучки гілок;
- за допомогою вібрації даного механізму ягоди струшуються у спеціальну збірку;
- примусовим повітряним потоком (вбудованим вентилятором) з ягід видаляється опале листя, а сам продукт по стрічці транспортується в місткості для зберігання.
Сучасні виробники випускають такі комбайни в широкому розмаїтті технічних характеристик, що дозволяє покупцям підбирати відповідне рішення для роботи на невеликих ділянках, а також на полях площею кілька гектарів. Так, приблизно за годину роботи можна зібрати в середньому врожай із 0,3-0,4 га поля.
Сам комбайн для збирання смородини є або самохідною машиною, або причіпним пристроєм. Відповідно, робочий механізм приводиться в дію гідравлічною системою або підключається безпосередньо до валу відбору потужності. Керується робочий елемент за допомогою гідравліки, що дозволяє плавно регулювати параметри, у тому числі частоту вібрації механізму обтрушування та обертів вентилятора. Також обов'язково передбачений у конструкції механізм саморегулювання, що дозволяє легко адаптувати роботу техніки до роботи до кущів різної ширини. При цьому точність збору ягід становить у середньому 95%, тобто втрачається лише 5% урожаю. Для обслуговування машини потрібно 3 особи.
Основна складність при роботі з даною технікою - правильно виконати регулювання комбайна, виходячи з особливостей роботи на тій чи іншій ділянці. Якщо встановити підвищену вібрацію, можна серйозно пошкодити кущі, а це означає, що надалі їх врожайність відчутно знизиться. Навпаки, дуже низькі показники призведуть до того, що частина ягід залишиться на кущах, відповідно, втрата врожаю буде вищою. В основному амплітуда коливань пальцевого обтрушувача визначається досвідченим шляхом, адже на неї ще впливає зрілість ягоди та її тип. Так, якщо ви працюватимете з аґрусом, то механізм необхідно опустити більш низько, а амплітуду коливань зробити невисокою. А ось у випадку зі збором чорноплідної горобини необхідно підібрати модель вищої потужності, що дозволить якісно відокремлювати ягоди від гілок.
Особливості комбайна для збирання малини
Якщо збирати малину вручну, то за середньої врожайності в 10 тонн ягід з поля площею 1 га вам знадобиться приблизно 2600 людиногодин. Використання комбайна мінімізує витрати часу та втрати врожаю. Але в такому випадку процес збору утруднений тим, що малина дозріває нерівномірно. Тобто на одному кущі можуть бути одночасно і вже повністю зрілі ягоди, та ще зовсім зелені. Тобто прибирання малини виконується у кілька етапів протягом усього сезону. І тут необхідно працювати максимально акуратно та обережно, адже надмірна обробка куща може призвести до погіршення його загального стану, що знизить його стійкість до заморозків, сприятиме зниженню врожайності надалі. Також процес механічного збирання малини утруднюється досить високою щільністю куща: ягоди просто обсипатимуться між пагонами.
Щоб мінімізувати втрату ягоди, зменшити влучення в урожай зелених плодів, фахівці рекомендують використовувати причіпний комбайн із вертикальними пальцями. Така техніка забезпечує обтрушування пагонів малини у вертикальній площині. Завдяки цьому максимальна кількість стиглих ягід потрапляє на конвеєр. Але все ж таки на стрічку такої техніки необхідно буде поставити 3-4 особи для того, щоб вони могли вручну відсортувати зібрані ягоди, прибираючи незрілу пошкоджену.
З технічних характеристик комбайнів для збирання малини варто виділити:
- збір за один прохід до 90% заспівала ягоди, а в ряді випадків і більше;
- втрата врожаю внаслідок його падіння знижується до 7-10%;
- кількість незрілих плодів у зібраній масі становить від 3 до 9%.
Але все ж таки, така техніка здатна пошкодити до 30% молодих однорічних пагонів. Щоб мінімізувати негативний вплив механічного збирання врожаю на саму рослину, аграріям рекомендується зупинити вибір на таких сортах малини, яка дає плодоношення лише на однорічних пагонах. Після завершення збирання врожаю така плантація повністю скошується.
Також сучасний ринок пропонує і комбайни для збирання ягід лохини. За своїм конструктивним рішенням вони досить схожі з технікою для роботи зі смородиною, основна відмінність тільки в технічних характеристиках.
Пройдіть у каталог товарів компанії «Hydromarket» для того, щоб познайомитися з широким асортиментом як самохідних, так і причіпних комбайнів для збирання різних видів ягід під будь-які робочі умови. Впевнені, що ви залишитеся задоволені як самою технікою, так і умовами співробітництва з надійним та відповідальним постачальником. Якщо потрібні консультації фахівці компанії на зв'язку у зручний для вас час.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.