Все, що треба знати про екскаватори: від характеристик до різновидів
Екскаватор - це широко потрібна на сьогодні землерийна машина. Вона отримала масове застосування у різних галузях народного господарства. З її допомогою здійснюється виїмка різних порід, облаштування каналів, траншей, виконання ряду вантажних і розвантажувальних робіт, знесення старих будівель, будівель, облаштування та зміцнення схилів, а також безліч інших різнопланових робіт. Багато в чому такі широкі функціональні можливості обумовлені наявністю величезної кількості різного навісного та додаткового обладнання, яким комплектуватимуться такі машини.
Зараз зупинимося докладніше про те, екскаватори яких видів представлені сьогодні на ринку, їх особливості та класифікації залежно від різних параметрів. Виділимо ключові характеристики, які визначають експлуатаційні особливості даної техніки. Наведемо ТОП-5 брендів, що випускають на світовий ринок сучасні екскаватори на будь-який гаманець та під різні робочі умови.
Основні різновиди екскаваторів
Ми вже говорили про те, що на сучасному ринку екскаватори представлені в дуже широкій різноманітності різновидів та модифікації. Щоб зорієнтуватися в цьому розмаїтті та підібрати найбільш відповідну модель під свої робочі умови, вам необхідно добре орієнтуватися в основних різновидах цих машин. Так на сьогодні виділяють кілька класифікацій екскаваторів:
- За призначенням.
- За принципом роботи.
- За типом шасі.
- За типом двигуна.
- На вигляд навісного обладнання.
Розглянемо всі ці категорії докладніше.
Види екскаваторів в залежності від призначення
Ця класифікація визначаючи те, в яких умовах зможе працювати та чи інша модель екскаватора, забезпечуючи при цьому високі експлуатаційні характеристики. Так, залежно від цього показника виділяють такі різновиди машин:
- Будівництво. Призначається на виконання різнопланових робіт на будівельних майданчиках. Використовується при копанні різних каналів, траншей, що актуально при прокладанні фундаменту, облаштуванні інженерних комунікацій та ін.
- Кар'єрні. Використовується в кар'єрах при роботі з різними сипучими, кусковими матеріалами, забезпечує їхнє вилучення, дроблення, сортування.
- Розкривні. Призначений для робіт на відкритих майданчиках. Зокрема, з їх допомогою здійснюється розробка покладів з корисними копалинами шляхом зняття верхнього шару ґрунту.
- Підземні. Конструкція спроєктована таким чином, що дозволяє без перешкод експлуатувати техніку під землею. Використовується в шахтах, при копанні тунелів та виконання інших подібних робіт.
- Траншейні. Екскаватори, які представлені в даній категорії, призначаються для копання вузьких і глибоких траншів під прокладання різних трубопроводів та інших інженерних конструкцій.
- Іригаційні. Машини безперервного принципу дії, призначені для прокладання іригаційних каналів, формування штучних відгалужень річок та ін.
Різновиди екскаваторів в залежності від принципу дії
Залежно від того, як працюють екскаватори, виділяють дві окремі категорії машин:
- Безперервної дії. Комплектуються одночасно кількома ковшами, які закріплюються на рухомій стрічці, що приводиться в дію від ротора, що обертається. Вони відрізняються дуже високою продуктивністю та мінімальним споживанням енергоресурсів. Їхнє основне призначення — копання каналу, траншеї, будівельних магістралей. Також знайшли застосування і в кар'єрах для переміщення, виїмки та переміщення гірських порід. Точність геометрії стін сформованої траншеї залишає бажати кращого, але для швидкого виконання робіт, у тому числі й з неоднорідними ґрунтами кращого рішення на ринку не знайти.
- Циклічної дії. Це класичні одноківшеві екскаватори. Начіпне обладнання тут закріплюється на рухливість стріли. Функціональні можливості такого обладнання є досить широкими. Зокрема, дані машини можуть забирати ґрунт, переміщати його в радіусі дії стріли по горизонталі та підіймати по вертикалі, розвантажувати у вказаній точці або безпосередньо на кузов автомобіля. В експлуатації такі машини набули масового поширення. Їх повсюдно можна побачити на будівництві, у дорожньому будівництві, у шахтах, кар'єрах, у комунальному господарстві. Екскаватори циклічного принципу дії можуть забезпечувати поперечне, поздовжнє кругове копання. Їх стріла в дію може наводитися за допомогою ротора або ланцюга.
При роботах із рідким середовищем нерідко використовуються вакуумні машини, які здатні всмоктувати склади на основі піску, мулу, води. Такі машини широко використовуються на земснарядах.
Різновиди екскаваторів за типом шасі
Залежно від того, яка ходова частина передбачена в екскаваторі, виділяють таку категорію машин:
- Колісні. В основному це техніка на пневматичному ході. Відрізняється високою маневровістю, може самостійно пересуватися дорогами загального призначення, але найчастіше на невеликі відстані.
- Гусеничні. Відрізняються високою функціональністю при роботі на нестабільних, в'язких ґрунтах.
- Рейкові. Переміщається виключно за заздалегідь передбаченими рейками.
- Крокуючі. Найчастіше комплектуються обладнанням для драглайна. Дозволяють у рази знизити навантаження на ґрунт у порівнянні з гусеничними моделями.
- Плавучі. Це машини, призначені для роботи на воді, болотистих місцевостях. У їх конструкції передбачені спеціальні понтони, на яких встановлено робоче обладнання.
Різновиди екскаваторів за типом двигуна
На сучасному ринку екскаватори представлені у двох модифікаціях залежно від типу приводу:
- Дизельні. Це великі, продуктивні машини, які ефективно впораються навіть із важкими та трудомісткими роботами. Але через великі габарити і вагу, їхня робота в умовах обмеженого вільного простору вкрай утруднена.
- Електричні. Це невеликі екскаватори, які чудово впораються з роботами в приміщеннях, обмеженому просторі. Вирізняються високою маневровістю. Тут немає вихлопних газів, що значно розширює сферу їх застосування. Нерідко електричним мотором і комплектуються машини, призначені для роботи під землею.
Бензинові екскаватори на практиці сьогодні зустрічаються вкрай рідко, оскільки доцільність їх застосування з економічного погляду бажає кращого.
Екскаватори можуть комплектуватися як одним силовим агрегатом, так і декількома залежно від конструктивного рішення та майбутніх експлуатаційних умов.
Різновиди екскаваторів за видом обладнання
Начіпне обладнання екскаватора закріплюється на його стрілі. Саму стрілу можна підіймати або опускати, повертати навколо своєї осі, переміщати назад або вперед. Так, залежно від даних параметрів виділяють 2 групи екскаваторів:
- Повноповоротні. Це машина, яка здатна забезпечувати обертання платформи довкола своєї осі. Тобто паралельно з платформою обертається і навісне обладнання, і кабіна оператора, а ось шасі залишається при цьому нерухомим.
- Неповноповоротні. Найчастіше подібні машини це навісні екскаватори, які працюють спільно з тракторами. Тут стріла може обертатися на спеціальній поворотній колонці на кут до 450 у ряді випадків і до 900, тоді як кабіна залишається поворотною.
Як навісне обладнання екскаватором може використовуватися ківш, драглайн, грейфер, вілли, гідравлічні бури та молоти, снігові відвали, комунальні щітки та багато іншого. В дію вони наводяться за допомогою гідравлічного вузла, шарнірно-важільного механізму, троса.
Ключові характеристики екскаваторів
Величезне розмаїття модифікацій екскаваторів наклало свої відбитки навіть характеристики даних машин. Щоб підібрати правильно відповідну модель під свої експлуатаційні умови, вам необхідно звернути увагу не тільки на ті показники, про які ми говорили вище, але і на такі моменти, як:
- об'єм ковша: визначає, яку кількість сипучого матеріалу зможе захопити обладнання за один підхід;
- продуктивність та швидкість виконання робіт;
- допустима глибина копання, висота розвантаження, дальність подачі;
- масогабаритні показники;
- потужність силового агрегату.
Також є безліч інших характеристик, які необхідно враховувати під час вибору екскаватора на ті чи інші експлуатаційні умови. Ви повинні розуміти, в яких умовах і з яким обладнанням буде працювати ваша машина. Так ви зможете придбати модель, яка чудово покаже себе в експлуатаційних умовах. Але тут також важливо звернути увагу і на виробника екскаватора, адже від цього залежить стабільність і довговічність роботи машини.
ТОП-5 виробників екскаваторів
Сучасний ринок пропонує споживачам величезну різноманітність не лише конструктивних рішень екскаваторів, а й брендів. Поряд з такими відомими світовими виробниками, як Volvo, Hitachi, Leibherr, Komatsu представлені також і багато інших брендів, які не поступаються іменитим аналогам за експлуатаційними показниками, надійністю та довговічністю служби. До таких виробників відносять:
- Doosan. При виробництві екскаваторів виробник використовує комплектуючі власність розробки та виробництва. Попри високу трудомісткість подібного підходу, його ефективність вже неодноразово довела себе на практиці: техніка відрізняється високою надійністю, стабільністю робіт навіть при інтенсивній експлуатації. А ще екскаватори цього бренду лідирують сьогодні на ринку з екологічності, продуктивності та економічності споживання енергоресурсів. В асортименті бренду екскаватори представлені у широкій різноманітності конструктивних та масогабаритних показників, дозволяючи легко підбирати індивідуальні рішення під будь-які робочі умови.
- Lonking. Китайський виробник постійно працює над удосконаленням техніки, що випускається, а також розширенням її асортименту. На сьогодні модельний ряд екскаваторів від цього бренду вражає різноманітністю модифікацій та конструктивних рішень. Серед представленої продукції також є ліцензійні копії японської, американської та європейської техніки. Особливу увагу виробник приділяє екологічності продукції, що випускається.
- Hidromek. Техніка від турецького виробника стане відмінним рішенням для тих, хто шукає оптимальне рішення для себе за ціною, функціональністю, надійністю. У своїй більшості це колісні та гусеничні моделі, що поєднують у собі економічність споживання енергоресурсів та комфортність у робочому процесі. При виробництві своєї техніки бренд використовує комплектуючі від провідних світових виробників, тим самим забезпечуючи стабільну та довговічну експлуатацію.
- Zauberg. Основний акцент це марення зробило на виробництво гусеничних екскаваторів. Такі машини можуть працювати з різним навісним обладнанням, у тому числі в дуже навантажених та складних умовах. Багато в чому це забезпечується високоякісними силовими агрегатами та продуктивною гідросистемою. Це одні з небагатьох машин, які можуть спиратися на власний ківш, тим самим переходячи у вертикальне положення. Подібне рішення може знадобитися під час виконання складних ремонтних робіт або необхідності подолати будь-яку перешкоду. При цьому ціна таких машин більша, ніж розумна.
- Zoomlion. В асортименті даного бренду ви знайдете високоякісні землерийні машини, які комплектуються вузлами від провідних світових виробників. Так, тут використовуються американські дизельні силові агрегати, японські гідромотори та ін. До дрібниць продумана зручність у роботі для оператора. При цьому техніка відрізняється низькою витратою палива, зручним сервісним обслуговуванням, високим рівнем ремонтопридатності.
Всі ці, а також інші екскаватори під будь-які робочі умови ви зможете знайти в каталозі товарів «Hydromarket». Знайомтесь з технічними характеристиками, описом моделей або зверніться за професійною допомогою у виборі машин, які найкраще покажуть себе саме у ваших експлуатаційних умовах.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.