Асфальтоукладач: принцип роботи
Асфальтоукладач - надзвичайно потрібна техніка спеціального призначення при облаштуванні дорожніх покриттів. Відрізняється високою продуктивністю, забезпечує швидке та якісне виконання робіт, мінімізуючи фізичні зусилля з боку людей. Сучасні виробники поставляють на світовий ринок величезну різноманітність моделей машин під будь-які виробничі умови, починаючи від укладання тротуарів і до облаштування автобанів, здатних витримувати високе пропускне навантаження. Відмінно підходять для роботи з асфальтобетоном - матеріалом, який сьогодні використовується при укладанні більшої частини доріг.
Зараз зупинимося докладніше у тому, які вимоги пред'являються процесу укладання складів. Розглянемо основні типи асфальтоукладальників, їх пристрій, а також низку ключових факторів та характеристик, що забезпечують високу ефективність використання техніки на практиці.
Основні вимоги до якісної асфальтоукладки
Для того, щоб отримати рівну, гладку та міцну дорогу, яка протягом тривалого періоду часу зможе витримувати високі експлуатаційні навантаження, прослужить максимально довго, необхідно при виконанні робіт дотримуватись ряду ключових характеристик:
- використовуйте виключно однорідну суміш без грудок та інших включень;
- шар необхідно укладати так, щоб були відсутні найменші перепади щільності, що могло б призвести до формування хвилеподібної форми;
- чітко повинна дотримуватися температура складу в процесі укладання, повинні бути відсутні перепади по довжині килима, вона не повинна бути нижчою за нормовані параметри на момент ущільнення котками.
Забезпечити ці параметри дозволить виключно використання надійної техніки спеціального призначення, а саме асфальтоукладачі.
Основні різновиди асфальтоукладальників
Сам по собі асфальтоукладач є технікою спеціального призначення, призначеною для укладання верхніх шарів дорожнього полотна. Призначений для роботи з гарячими асфальтобетонними складами та їхнього попереднього вирівнювання, ущільнення перед проходом ковзанки. Вперше дані машини з'явилися на ринку вже близько 900 років тому (1932 року). То була розробка американської корпорації Barber Greene. Попри те, що зараз пройшло дуже багато часу, принциповий пристрій даних машин не змінилося.
Якщо говорити про класифікацію асфальтоукладачі, то тут варто виділити 3 основні групи:
- За конструктивним рішенням.
- За типом шасі.
- За продуктивністю.
Розглянемо ці категорії докладніше.
Види асфальтоукладальників за конструктивним рішенням
На сьогодні виділяють 3 основні категорії асфальтоукладальників залежно від конструктивного рішення:
- Причіпні. Такі машини працюють виключно разом із базовим тягачем. Переважно використовується машина самоскидного типу. Спочатку виконуються базові налаштування під необхідну товщину покриття, що укладається. Після цього обладнання приєднується до самоскида. У його кузов завантажується асфальт. У міру виконання робіт асфальт із кузова машини передаватиметься в бункер причіпного асфальтоукладача. Коли в кузові самоскида суміші не залишиться, пристрій перечіплюють на іншу машину і процес укладання дороги продовжується. На практиці причіпні моделі отримали застосування завдяки своїй простоті та зручності в роботі. Але весь процес зняття з однієї машини установки на іншу займає досить багато часу, внаслідок чого асфальтобетонна суміш може остигати, що негативно позначиться на якості готового полотна. Тому такі моделі асфальтоукладачі використовуються переважно при облаштуванні другорядних, тимчасових доріг.
- Напівпричіпні. Представлені у вигляді навісного обладнання до грейдера, тракторів, потужних навантажувачів. За продуктивністю вони будуть значно вищими, ніж причіпні аналоги, що багато в чому забезпечується відсутністю необхідності заміни одного тягача на інший у робочому процесі. Але все одно їм буде потрібен час для завантаження бункера в міру того, як засипаний асфальтобетон буде витрачатися.
- Самохідні. Отримали практично найбільш широке застосування, що з високої продуктивністю, надійністю, функціональністю. Це повноцінна самохідна машина, що оснащена містким бункером, поповнювати запас якого можна безпосередньо на ходу. Завдяки цьому процес асфальтоукладання здійснюється в безперервному режимі, зберігається температура асфальтобетонної суміші, підвищується якість і швидкість робіт, що виконуються. Самохідний асфальтоукладач створює надійне та довговічне покриття відповідно до вимог нормативної документації. Широке застосування отримали при облаштуванні доріг загального призначення, у тому числі й тих, що будуть використовуватись в умовах підвищеної прохідності.
Види асфальтоукладальників на кшталт шасі
Виходячи з цього параметра виділяють 2 групи асфальтоукладальників:
- Гусеничні. Тут використовуються спеціальні м'які гусениці, які не руйнують попередньо створене покриття. Завдяки максимально рівномірному розподілу ваги машини по поверхні гусениць мінімізується навантаження на полотно, що формується. Також у такій спецтехніці передбачена можливість коригування ширини поверхні, що захоплюється, що дозволяє за один прохід облаштовувати досить великі за площею ділянки. Такі машини набули широкого застосування при облаштуванні автошляхів міжобласного та міжнародного призначення, аеродромів та інших ділянок, де у пріоритеті висока продуктивність робіт.
- Колісні. Такі асфальтоукладачі в робочому процесі захоплюють значно менше площі. Так, тут передбачено обмеження у 2 смуги руху. Але вони здатні самостійно пересуватися дорогами, що значно спрощує їх транспортування. Завдяки компактнішим розмірам та робочим особливостям такі машини в основному використовуються при облаштуванні доріг у містах та інших населених пунктах.
Види асфальтоукладальників за продуктивністю
Відразу хочемо відзначити, що продуктивність - це параметр, на який безпосередньо впливає обсяг бункера, потужність силового агрегату, швидкість переміщення машини, її масогабаритні показники, а також можлива товщина шару, що укладається, ширина захоплення. Так, залежно від цього параметра виділяється 3 категорії асфальтоукладачі:
- Міні. Експлуатаційна маса таких машин не перевищує 6 тонн. Вони здатні за 1 годину роботи укладати в середньому 250 тонн асфальтобетонної суміші. Ширина полотна, що формується, знаходиться в діапазоні від 1 до 3,5 метрів.
- Середнє. Це машини, вагою від 6 до 10 тонн, здатні за годину безперервної роботи укладати від 250 до 700 тонн складу. При цьому ширина смуги, що формується, може досягати 5 м.
- Важкі. Такі асфальтоукладачі мають масу понад 10 тонн, а їхня продуктивність знаходиться в діапазоні 700-850 т/год. Ширина полотнами - від 3 і до 12 м у базовій комплектації.
Небагато про те, як влаштований і працює асфальтоукладач
У конструкції асфальтоукладача, а саме в його передній частині передбачений бункер, в який засипатиметься асфальтобетонна суміш. На машинах із високою продуктивністю додатково передбачено конвеєр перевантажувачів. Завдяки йому подача робочого складу з кузова самоскида здійснюватиметься максимально плавно. У ряді випадків, а саме при використанні американської технології асфальтоукладання використовується окремий перевантажувач, здатний захоплювати матеріал і передавати його в бункер за допомогою поворотного конвеєра. У дуже поодиноких випадках суміш із самоскида попередньо зсипають на дорогу перед асфальтоукладачем одним довгим вовком, після чого підбирач захоплює склад і передає його бункер. Нерідко сам бункер комплектується розкладними бортами, що спрощує процес транспортування спецтехніки між об'єктами.
З бункера асфальтобетонну суміш захоплюють пластинчасті живильники та подають її в шнекову камеру. Тут вона проходить між лівим і правим шнеком, які рівномірно розподіляють її по всій ширині укладання. Оператор у робочому процесі може змінювати як напрямок, так і швидкість обертання шнеків, завдяки чому забезпечується регулювання подачі, а сама суміш додатково перемішується, що забезпечує її однорідність.
Сама шнекова камера – це не закрита місткість. Річ у тому, що тут немає днища. Тобто перемішаний та рівномірно розподілений асфальтобетонний склад подається безпосередньо на дорогу. При цьому ширина самого шнека в основному відповідає ширині смуги, що формується.
Після шнекової камери асфальтобетонна суміш надходить під вплив трамбуючого бруса і плити, що розгладжує. За допомогою бруса формується поверхня, достатня для подальшого проходу котка. А ось плита вирівнює склад та додатково ущільнює його. Останнім часом більша частина асфальтоукладальників також комплектується віброзбудниками, які змушують коливатися плиту та брус із частотою 30-70 Гц та амплітудою 3-8 мм. Також плита оснащується додатково електричним або газовим підігрівачем, завдяки чому забезпечується проста підтримка нормованої температури складу перед ущільненням.
Також на ринку представлені і асфальтоукладачі без бункера. У цьому випадку вони працюватимуть виключно із заздалегідь сформованими валками. Ряд машин комплектуються відкритими шнеками та вертикальними щитками, за допомогою яких формуватимуться валки матеріалу. Нерідко асфальтобетонну суміш по поверхні розподіляє сам самоскид завдяки спеціальному розподільчому пристрої, який до нього кріпиться. Але всі асфальтоукладальники, в конструкції яких не передбачений бункер, відрізняються нижчою ефективністю в роботі, що зумовлено відсутністю чіткого дозування матеріалу.
Кабіною комплектується далеко не кожна машина. Багато асфальтоукладальників оснащені тентами, змонтованими над місцем оператора. Особлива увага приділяється віброізоляції крісла, що мінімізує негативне навантаження на людину. Управління технікою забезпечується із пульта. На ньому передбачені кнопки вибору режимів, рідкокристалічний екран, світлові індикатори та ін.
Працюють асфальтоукладачі від потужних дизельних двигунів. Особлива увага при їх виробництві приділяється вмісту шкідливих домішок у вихлопних газах. Завдяки передовим електронним системам гарантується чітке регулювання оборотів, витрат палива, навантаження, мінімізується тривалість холостого ходу.
Особливості зміни ширини укладання асфальту
Вище ми вже говорили про те, що ряд асфальтоукладальників дозволяє змінювати ширину смуги, що укладається. Забезпечується це шляхом виконання нескладних регулювань. Більшість сучасних виробників поставляють ринку устаткування, у якому закладено певний запас за потужністю і міцності. Цих показників цілком достатньо для того, щоб забезпечити стабільність роботи машини у найбільш навантажених робочих режимах. Також до таких машин часто пропонуються додаткові секції.
Якщо виявиться, що необхідно збільшити ширину захоплення самої смуги, то уширювачі додатково встановлюються на плиту, що вигладжує, закріплюються механічно. В результаті виходять досить ефективне рішення, яке практично покаже високу продуктивність. Поряд з механічним кріпленням уширювачів також є і гідравлічні моделі, які входять до стандартної комплектації багатьох асфальтоукладальників. Такі машини будуть дещо дорожчі за аналоги, зате в робочому процесі вони не вимагатимуть жодних доробок і видозмін, що заощадить час на переобладнання. Особливо зручним таке рішення буде у випадку, якщо міняти робочу ширину асфальтоукладача доводиться по кілька разів на день.
Поряд з уширювачами шнекової камери також передбачені і розширювачі брусів і плит, що вигладжують. Завдяки цьому виходить конструкція, здатна забезпечувати якісне укладання полотна шириною до 18 м.
Нюанси керування асфальтоукладальником
Сучасний асфальтоукладач - це не тільки високотехнологічна, але ще й надзвичайно зручна, продумана в роботі машина. Усі ті процеси, які ще кілька років тому доводилося виконувати людям, сьогодні взяла на себе автоматика та електроніка. З їхньою допомогою коригуються:
- поперечні та поздовжні ухили машини, її робочі елементи;
- швидкість та напрямок переміщення техніки;
- обороти та напрямки обертання шнеків;
- кількість суміші у шнековій камері;
- товщина шару, що формується;
- стабільна температура плити, що розгладжує;
- стабільність роботи гідросистеми, двигуна та інших параметрів.
Тобто оператору залишається зосередитися лише на безпосередньому управлінні рухом та взаємодією з самоскидами, а також іншими машинами, що використовуються при укладанні асфальту. Висока інтелектуальність автоматизованих систем дозволяє формувати покриття, що повною мірою відповідає жорстким вимогам до текстури і рівності полотна, що формується.
Ми вже говорили про те, що принципової зміни конструкція асфальтоукладальників не зазнала з моменту їх появи на ринку. Але що змінюється, то це комп'ютеризація і автоматизація спецтехніки. Виробники постійно вдосконалюються у цьому напрямі, що він робить техніку ще більш продуктивною та ефективною у роботі.
Підбиваємо підсумки
Як бачите, сучасні виробники поставляють на світовий ринок величезну різноманітність асфальтоукладальників під роботу на різних площах та ділянках. Це машини, які виявляться ефективними, надійними та довговічними у робочому процесі, порадують своєю ефективністю роботи, допоможуть сформувати якісне покриття, яке витримає навіть інтенсивні навантаження.
Щоб підібрати правильно модель під робочі умови, необхідно звернути увагу на технічні характеристики машини, а також на вартість. Тут передбачено прямий взаємозв'язок, тому вам необхідно чітко визначити, в яких умовах експлуатуватиметься дана машина і не переплачуватиме за функціонал, який не використовуватиметься на практиці. Докладніше з різноманітністю моделей, технічними характеристиками, описом можна познайомитись у каталозі товарів «Hydromarket». Якщо в процесі вибору виникнуть складнощі або труднощі, зв'яжіться з менеджерами компанії у зручний для себе час.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.