Земснаряд: що це, як влаштований, принцип роботи
На сучасному ринку техніки спеціального призначення досить широко представлені такі машини як земснаряди. Їхнє основне призначення — виконання гідротехнічних робіт. Зараз докладно познайомимося з їхніми функціями та особливостями. Виділимо основні типи землесосних снарядів, їх відмінні моменти. Познайомимося з конструктивним рішенням та принципом роботи. Підкажемо, які моменти варто звернути увагу під час виборів земснарядів. Але у всьому по порядку.
Що є земснарядом
Землесосні снаряди або скорочено їх називають земснаряди - це судна технічного флоту, тобто плавуча техніка спеціального призначення. Вони призначаються для підводного вироблення ґрунту з його подальшим виїмкою, а також для перекачування пульпи (суміші піску, ґрунту, води). Вся маса, яка видобувається в процесі даних робіт, переміщається безпосередньо в трюм самої техніки або безпосередньо на супроводжуючі судна, а далі здійснюється її транспортування і вивантаження в порту. Якщо місце виконуваних робіт знаходиться недалеко від суші, то можуть прокладатися спеціальні пульпопроводи - гнучкі трубопроводи, якими буде здійснюватися перекачування піщаної або земляної суміші на берег.
На практиці землесосні снаряди використовується в процесі очищення водойм, виконанні поглиблення дна, при розробці різних родовищ, у тому числі для подальшого видобутку нерудних будівельних матеріалів, спрямування закрутів, намивання території та ін. споживачам знаходити найкраще рішення під майбутні експлуатаційні умови.
Основні галузі застосування земснарядів
З використанням плавучих земснарядів сьогодні виконується досить велика різноманітність гідротехнічних робіт. Ось найпоширеніші рішення:
- Очищення водойм від різних забруднень. Це можуть бути як природні, так і декоративні озера, ставки, канали, човнові доки. Тут земснаряди відмінно впораються з видаленням частини ґрунту разом із водною рослинністю, всіляких донних відкладень, мулу.
- Виконує роботи з поглиблення дна. Подібне рішення є актуальним при організації великих портів і дрібних причалів на річках з метою забезпечення підходу суден.
- Очищення різних водних накопичувачів, включаючи септики заводів та промислових підприємств, відстійників, озер-накопичувачів та ін.
- Формування штучних озер, ставків, відновлення русла річок, і навіть їх перенаправлення на нове.
- Намив піщаних пляжів, штучних островів, територій під будівництво споруд, формування насипів.
- Облаштування меліоративних, судноплавних каналів, гідромеханізація морських та річкових портів, а також їх акваторій.
- Будівництво гребель, дамб та інших гідротехнічних споруд, видобуток піщано-гравійних складів та чистого річкового піску.
- Замив та розробка підводних каналів та траншей під укладання різних інженерних трубопроводів, кабелів.
- Відкачування води, ґрунту після серйозних повеней, паводків, у тому числі з зсувів, облаштування гідротехнічних захисних споруд зміцнення берегових ліній.
- Формування золошлакових сховищ на теплових електростанціях, а також накопичувачів шламу у добувній промисловості.
Земснаряди можуть використовуватися як на невеликих водоймищах, так і на досить великих об'єктах. І тут потенційним покупцям дуже важливо зорієнтуватися у різноманітності моделей, представлених на сучасному ринку, щоб підібрати те рішення, яке виявиться найефективнішим саме в їх експлуатаційних умовах.
Основні різновиди земснарядів
Якщо говорити про класифікацію плавучих землесосних снарядів, то тут варто виділити 3 основні категорії:
- За продуктивністю.
- За способом робочого приміщення.
- За способом транспортування ґрунту.
Розглянемо обидві групи техніки докладніше.
Різновиди земснарядів за продуктивністю
У разі йдеться про кількість добувної піщаної чи грунтової суміші за одиницю часу. Залежно від цього параметрів виділяють 5 окремих категорій спецтехніки:
- особливо малі: за 1 годину роботи розробляють та перекачують не більше 50 кубів суміші;
- малі: діапазон робочої продуктивності від 50 до 200 кубів;
- середні: за годину роботи можуть передати від 200 до 500 кубів суміші;
- великі: їхня продуктивність знаходиться в межах 500-1000 кубів суміші за годину роботи;
- особливо великі: розробляють протягом години понад 1000 кубів суміші.
При виборі земснаряду за продуктивністю потрібно орієнтуватися на специфіку майбутніх робіт. У ряді випадків вигіднішим рішенням буде використання двох машин меншої продуктивності, ніж однієї, але більш високої. Особливо це актуально в тому випадку, якщо має бути виконання робіт на ділянці великої протяжності.
Різновиди земснарядів за способом робочого переміщення
Ця класифікація передбачає поділ техніки на 4 класи в залежності від того, яким чином реалізовано переміщення земснарядів по воді:
- самохідні: оснащуються власним двигуном переважно дизельним;
пальові: використовуються спеціальний палі, які занурюються у в'язкий донний ґрунт;
якірні: на борту такої техніки є якорі та потужні лебідки;
пальово-якорні: комплектується як якорями, так і палями.
Різновиди земснарядів за способом транспортування ґрунту
У цій класифікації представлено 5 різновидів земснарядів:
- гідромоніторні: призначені для видобутку піщано-гравійних сумішей та піску способом їх гідравлічного намиву, а також розробки усть річок;
- рефулерні: транспортування суміші здійснюється по плавучому пульпопроводу;
- шаландові: для транспортування складу використовуються спеціальні невеликі судна, що перевозять видобутий склад у порт у своїх трюмах;
- самовідвізні: у процесі виконання робіт завантажують пісок і ґрунт у власні трюми, а потім самі ж їх і транспортують у порт для вивантаження;
- лонгукулуарні: використовують довгі лотки, за якими склади, що намиваються передаються або ж на борт вантажного судна, або ж безпосередньо на берег.
Особливості земснарядів, призначених для очищення водойм
У даній категорії спецтехніки представлені машини, які призначені для роботи з ґрунтами І…V типу, згідно з нормами СНиП IV-10. Призначені для роботи на озерах, річках, ставках та інших водоймах. Конструктивно вони є спецтехнікою на понтонах, оснащеною грунтозабірним механізмом, а також пристроєм, який забезпечуватиме його переміщення. Також тут передбачається ґрунтонасос для перекачування пульпи, всмоктуючий та напірний трубопровід.
За ефективність та безпеку експлуатації даного обладнання відповідає набір контрольно-вимірювальних пристроїв та приладів, вентиляційна, опалювальна та протипожежні системи, а також система управління, освітлення, оповіщення та зв'язку.
Робота земснарядів, призначених для очищення водойм здійснюється в наступній послідовності:
- Оператор визначає консистенцію ґрунту з використанням спеціального вакуумметра. Отримані параметри порівнюються з прохідністю пульпопроводу. Використовуючи дані показники, визначається швидкість подачі складу трубопроводом, а також можливе навантаження.
- За допомогою ежектора в ґрунтонасос спочатку піддається чиста вода. У заповненому вигляді він під опускається на дно водойми.
- Оператор запускає силовий агрегат та редуктор земснаряду.
- З всмоктувальної труби викачується повітря, у результаті там формуються вакуум. Під дією вакууму пульпа самостійно всмоктується у трубопровід.
- За допомогою грунтонасосу пульпа потрапляє трубопроводом безпосередньо на борт самого земснаряду, баржі або ж безпосередньо на берег.
Усі роботи, зокрема і переміщення техніки виконуються під керівництвом оператора безпосередньо з рубки. Жодного додаткового персоналу тут не потрібно.
Особливості земснарядів, призначених для видобутку піску
Використання землесосних плавучих снарядів для видобутку піску — одне з найкращих рішень, представлених сьогодні на ринку. Вони дозволяють виконувати дані роботи максимально швидко та якісно, беруть на себе завдання, пов'язані з розробкою, транспортуванням, а також подальшим укладанням ґрунту в намивні карти. Нерідко одержання піску - це другорядний продукт, який залишається в результаті поглиблення дна водойм.
Конструктивно це обладнання складається з наступних елементів:
- Сам корпус судна, який тримається на плаву на спеціальних понтонах, а на ньому і закріплюватимуться всі інші механізми, а також монтуватиметься рубка оператора.
- Розпушувач, який можна назвати основним робочим елементом у процесі розробки донного ґрунту.
- Стріла, що приводиться в дію лебідкою. З її допомогою контролюється глибина розробки, а також переміщення розпушувача.
- Обладнання, за допомогою якого здійснюватиметься транспортування пульпи. В основному тут використовуються потужні насоси.
- Насоси для подачі чистої води в систему охолодження та промивання деталей насоса та його ущільнення.
- Зовнішній силовий агрегат. Тут можуть використовуватися як електричні, так і дизельні мотори, а також їх комбінації (одночасно встановлюється дизельний і електричний двигун).
- Установка, за допомогою якої буде переміщатися земснаряд у воді. Вище ми вже наводили можливі варіанти. У спецтехніці, що призначена для видобутку піску, в основному використовуються пальові апарати.
У роботі це обладнання досить просте. Спочатку на дно опускається механічний розпушувач разом із заповненим водою земленасосом. Обидва пристрої працюють синхронно. Розпушувач руйнує ґрунт, а насос засмоктує його в трубопровід у вигляді пульпи, яка в подальшому переміщається плавучим трубопроводом безпосередньо на берег. На березі заздалегідь облаштовані спеціальні гідровідвали, в які і буде поміщатися піщана суміш. Вода звідси відводиться самопливом і повертається у річку, озеро. В результаті виходить чистий пісок без пилоподібних домішок та включень глини.
Як правильно вибрати земснаряд
Тепер, коли ви знаєте, яких видів бувають землесосні снаряди, як вони влаштовані як працюють, можна переходити безпосередньо до вибору відповідного рішення під робочі умови. У цьому випадку фахівці рекомендують звернути увагу на такі моменти:
- Передбачувана глибина розробки.
- Склад ґрунту, піщаної суміші.
- Відстань передбачуваного транспортування.
- Наявність доступу до електроенергії.
- Необхідна висота підйому пульпи.
- Наявність у вашому розпорядженні судів обслуговування.
- Кліматичні умови регіону, де виконуватимуться роботи.
Це ті параметри, які виявляться ключовими у процесі вибору відповідного типу приводу, продуктивності земснаряда. Тобто ви повинні розуміти, в яких умовах буде експлуатуватися ваша техніка, яку кількість пульпи вона повинна буде передавати в одиницю часу. Те, чи зможете ви транспортувати її на берег по пульпопроводу або вам знадобиться для цього додаткові судна і чи є вони у вашому розпорядженні. Також важливо оцінити доступність електроенергії, адже інакше необхідно буде купувати техніку, здатну працювати на дизелі чи бензині. Одна річ, коли є можливість забезпечити берегове харчування і зовсім інше – автономні джерела енергії.
Також фахівці рекомендують звернути увагу на те, якою має бути мінімальна ширина прорізу, яка розроблятиметься технікою. Важливою буде наявність на борту побутових приміщень.
Більш детально з усіма технічними характеристиками та супутніми аспектами земснарядів пропонуємо познайомитись у каталоги товарів компанії «Hydromarket». Якщо вам буде недостатньо представленої інформації, якщо будуть потрібні додаткові консультації та професійна допомога у виборі, зв'яжіться з менеджерами у зручний для себе час. Це можна зробити телефоном або через онлайн-сервіси зв'язку.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.