Підключаємо гідророзподільник правильно: поради та рекомендації від фахівців
Будь-яка гідравлічна система, незалежно від того, для яких робочих умов вона призначається, в яких системах і механізмах монтуватиметься, обов'язково оснащується таким обладнанням, як гідравлічний розподільник. Це надзвичайно важливе обладнання, призначене для керування потоками робочої рідини. Зокрема, з його допомогою здійснюється направлення олії у той чи інший контур, що і приводить у дію відповідні виконавчі механізми. Щоб дане обладнання прослужило максимально довго і гарантовано впоралося з тими виробничими завданнями, які стоятимуть перед вами в робочому процесі, необхідно правильно підібрати гідророзподільник під робочі умови, а також підключити його до гідросистеми. Саме на цих питаннях і зупинимося зараз докладніше.

Основні види гідравлічних розподільників
На сьогодні виробники постачають на ринок гідравлічні розподільники у широкій різноманітності конструктивних та інженерних рішень. Для того, щоб покупцям було легше зорієнтуватися у різноманітності доступних рішень, передбачено додаткову класифікацію залежно від тих чи інших параметрів, зокрема:
- За типом робочого елемента: золотникове, кранове, клапанне. Відразу зазначимо, що на практиці найбільшого поширення набули саме золотникові моделі. Вони можуть працювати в системах з тиском більше 30 МПа, відрізняються простою, але водночас надійною конструкцією.
- За принципом дії: прямої та непрямої дії. Гідророзподільники прямої дії комплектуються в основному одним золотником, який переміщатиметься по розточці в корпусі, відкриваючи одні та закриваючи інші випускні отвори. Таке рішення можна побачити на устаткуванні, прохідний діаметр якого не перевищує 10 мм. Моделі непрямої дії вже комплектується 2 золотниками (основний та додатковий), що забезпечує більш тонке керування. Це вже моделі з умовним діаметром прохідного перерізу 16 мм та більше.
- За способом підключення до гідравлічної системи: різьбові та стикові. У першому випадку монтаж виконується з використанням спеціальних різьбових фітингів, а по-друге через монтажну плиту.
- За способом управління: механічні або як їх ще називають ручні, а також електромагнітні, пневматичні, гідравлічні. Вже з назви можна зрозуміти яка саме рушійна сила приводить те чи інше обладнання в дію. Зокрема, це може бути фізичне зусилля, магніт, стиснене повітря та рідинний потік відповідно.
Зорієнтуватися в даному розмаїтті, не володіючи відповідними знаннями та навичками на практиці, може бути досить складно. І в такому разі консультація фахівців ніколи не буде зайвою.
Функції та можливості гідророзподільників
Забезпечення правильної течії робочого потоку всередині контуру відповідно до тих завдань, які стоять перед машиною в той чи інший момент часу — це лише одне із завдань, що стоїть перед сучасними гідравлічними розподільниками. Але продумані інженерні рішення у рази розширили функціональні можливості даного обладнання. Так, ці клапани здатні взяти на себе рішення наступних виробничих завдань:
- зупинка перебігу робочої рідини, а також повторний запуск її руху за контуром;
- розвантаження гідравлічної системи шляхом зливу частини олії, а то й усього рідинного потоку назад у гідробак;
- замикання певної ділянки гідравлічної системи;
- зміни тиску та витрати олії в контурі.
Головне – зорієнтуватися у різноманітності моделей та підібрати той клапан, який найбільшою мірою відповідатиме особливостям майбутніх робіт.

Нюанси вибору гідророзподільного клапана
Щоб вибрати гідророзподільник правильно, достатньо буде взяти до уваги 3 ключові аспекти:
- Робоча схема клапана. В даному випадку вам необхідно розуміти, як саме працюватиме пристрій у гідросистемі. З отриманої інформації підбирається схема нейтральної позиції, визначається підходяща модель клапанів залежно кількості можливих позицій робочого елемента. Як варіант, на практиці часто використовуються клапани, які при встановленні золотника в нейтральне положення повністю замикають рух потоку або перепускають масло відразу після силового агрегату на лінію зливу, що виключить привид навісного обладнання в дію.
- Тип підключення до контуру. Вище при знайомстві з класифікаціями ми вже говорили, які варіанти підключення можливі на практиці. Зараз відзначимо, що різьбовий монтаж буде більш простим, тому що виключає необхідність використання додаткових елементів. Але поряд з цим стикові моделі мають менші масогабаритні показники. Також під час їх монтажу мінімізується кількість зовнішніх з'єднань.
- Спосіб керування. Ручні моделі в дії наводяться через трос, приєднаний до ручки, що перебуватиме в кабіні оператора. У тому випадку, якщо ручне керування з низки конструктивних причин неможливо, вибирають електромагнітні або пневматичні моделі. Останнім є сенс встановлювати тоді, коли у вашому контурі вже є пневмосистема. В іншому випадку раціональнішим рішенням будуть моделі з електромагнітним приводом. Таке обладнання може підключатися безпосередньо до бортової електромережі або працювати від звичайної розетки.
Тепер перейдемо безпосередньо до того, як правильно підключити гідророзподільник.
Підключаємо правильно гідророзподільник
Одне з найважливіших завдань, яке належить реалізувати на етапі підключення гідророзподільника — правильно під'єднати всі гідравлічні лінії, які у контурі. З цими роботами проблем не повинно виникнути, оскільки безпосередньо на самому клапані вже нанесено маркування:
- Р - лінія тиску, що йде від насоса;
- А, В - лінії подачі робочого середовища до виконавчих механізмів;
- Т – лінія зливу.
У разі стикового монтажу також важливо зіставити монтажний отвір на обладнанні та плиті. Підключати клапан до електромережі варто тоді, коли відсутня напруга лінії. Після встановлення слід перевірити працездатність контуру. Виконуються дані роботи за мінімального тиску. Особлива увага приділяється відсутності протікання, особливо в області стиків. Надалі тиск у контурі збільшується покроково, аж до максимально можливих показників. Також у ході тестування важливо переконатися, що клапан і, відповідно, вся гідросистема працюють стабільно в кожному з можливих положень золотника. Також одночасно виконується спуск повітря із контуру.

Як забезпечити ефективну та безпечну роботу гідророзподільника
Ще однією обов'язковою умовою для стабільної та ефективної роботи гідророзподільника буде його своєчасне обслуговування та ремонт, а також дотримання робочих умов, рекомендованих виробником. Зокрема, не варто експлуатувати клапан в умовах підвищених навантажень, максимально можливих тиску. Негативно на довговічності служби агрегату також впливає пульсація робочого потоку. Ще особливу увагу слід приділити очищенню олії від частинок зносу. З цим завданням переважно справляються фільтри, встановлені в гідробаку. Але їх необхідно своєчасно змінювати у міру забруднення. Ви повинні розуміти, що тверді включення, що є в маслі — це одна з найчастіших причин виходу з ладу будь-якого гідрообладнання. І гідророзподільник тут не є винятком.
Обов'язково в процесі експлуатації слідкуйте за температурою масла. Якщо вона підвищуватиметься, зміниться в'язкість робочого середовища, збільшиться внутрішнє гідравлічне тертя, що сприятиме передчасному зносу. У ряді випадків є сенс передбачити додаткове примусове охолодження олії у гідробаку.
Все ж таки ви повинні розуміти, що спочатку якісне обладнання - це запорука довговічної стабільної служби. Саме тому до вибору гідророзподільника і підходять максимально професійно та комплексно, роблять ставку на продукцію від провідних світових виробників. Саме такі рішення своїм покупцям пропонує компанія «Гідромаркет». Зайдіть у каталог товарів, щоб переконатися в найширшому асортименті моделей та підібрати ту, яка повною мірою відповідатиме вашим побажанням та майбутнім робочим умовам. А консультанти компанії за необхідності допоможуть зробити правильний та усвідомлений вибір.
- Снігоочисники: види та спосіб підключення на спецтехнікуПризначення та особливості снігоочисників, конструктивне рішення, нюанси встановлення на базову техніку. Знайомство із шнековими, шнекороторними, фрезерно-роторними моделями обладнання, їх сферами застосування, робочими параметрами. Моменти, що визначають надійність навісних механізмів та їх експлуатаційні можливості.
- Області застосування вилкових навантажувачівОсобливості та призначення вилкових навантажувачів. Десять областей та завдань, де дана техніка відрізнятиметься максимально високою ефективністю роботи за мінімального енергоспоживання та незначних вимог до технічного обслуговування.