Кран-маніпулятор: що це і де застосовується
Сьогодні при виконанні низки вантажних перевезень активно використовується така техніка, як кран-маніпулятор. Конструктивно вона є базовим вантажним авто, на яке додатково змонтовано вантажопідйомний пристрій, схожий з краном. Виходить, що така машина може самостійно виконувати вантажно-розвантажувальні роботи, не вимагаючи при цьому залучення додаткової техніки або бригади вантажників.
Сучасний ринок пропонує крани-маніпулятори в широкому асортименті. Так, покупці зможуть підібрати для себе бортові моделі, які встановлюються на базі таких авто, як МАЗ, КАМАЗ та інших класичних вантажівок, а також низькорамні моделі. Перші можна віднести до універсальних рішень, призначених для перевезення більшої частини стандартизованих вантажів, а другі використовуються при транспортуванні автомобілів, промислового обладнання, а також будь-яких інших монолітних конструкцій досить великих габаритів, у тому числі й по висоті. Також поряд з авто, призначеними для експлуатації в умовах облаштованих доріг, можна підібрати і моделі-всюдиходи, які виявляться незамінними при роботах на нестабільних ґрунтах, в умовах пересіченої місцевості.
Зараз зупинимося докладніше у тому, що є кран маніпулятор, яких видів він буває. Також розглянемо перевагу даної техніки, а також основні сфери її застосування.
Що таке кран-маніпулятор
Ми вже говорили про те, що робочий елемент цієї техніки — це безпосередньо крано-маніпуляторна установка. В її основі лежить стріла, на кінці якої встановлено вантажозахоплювальний елемент. Вирізняють кілька класифікацій цієї техніки:
- За типом стріли: L-типу, Z-типу, телескопічні. Стріли першого типу укладаються в положенні транспортування паралельно бортам, що дещо обмежує корисний об'єм кузова. Але при цьому вони відрізняються високою вантажопідйомністю та надійністю в роботі. Z-подібні стріли мають шарнірне зчленування деталей, що дозволяє їм складатися кілька разів, тим самим займаючи мало місця в транспортувальному положенні. Але при розкладанні такої стріли буде потрібний додатковий вільний простір. Висувні або телескопічні стріли займають мінімум місця на борту, але їх вантажопідйомність безпосередньо залежатиме від дальності вильоту: чим більше він буде, тим з вантажами меншої маси зможе працювати техніка.
- По вантажопідйомності: малотоннажні, середньотоннажні, великотоннажні. Відповідно такі машини зможуть перевозити до 7, до 25 і до 80 тонн за один раз.
- За показником вантажного моменту: легкі, середні, важкі. Тут вантажний момент відповідно становитиме менше 4, від 4 до 30 та від 30 до 150 тм.
- За типом вантажозахоплювального елемента: евакуатори (оснащуються лебідкою), сортиментовози (мають захоплення для колод), металовози (комплектується багатощелепним грейферним захопленням), самоскиди (в основному оснащені ковшами різних типів).
Основні переваги кранів маніпуляторів
До основних переваг, якими наділена дана техніка спеціального призначення, можна віднести:
- Високу маневреність. Техніка може працювати в умовах обмеженого простору, захоплювати вантажі, які розташовані буквально впритул до платформи, що дуже актуально під час робіт в умовах щільної міської забудови.
- Швидкість виконання вантажно-розвантажувальних робіт. Ви позбавляєтеся необхідності купівлі додаткової техніки або залучення послуг бригад вантажників.
- Підвищена надійність, стабільність та довговічність служби. Техніка прослужить тривалий час, вимагаючи при цьому мінімального технічного обслуговування.
- Завдяки великому вильоту стріли захоплення вантажу може здійснюватися навіть через такі перешкоди, як огорожі та інші огорожі.
- Високий рівень безпеки при виконанні вантажно-розвантажувальних та транспортувальних робіт. Передбачені надійні механізми та кріплення, висока плавність руху стріли.
Завдяки такому широкому конструктивному рішенню та різноманітності кранів-маніпуляторів, наявності величезної кількості переваг дана техніка отримала на практиці дуже широке поширення.
Основні сфери застосування кранів-маніпуляторів
Основні роботи, з якими у своїй повсякденній практиці справляється кран-маніпулятор - це навантаження, розвантаження та переміщення важких, габаритних вантажів. Але ці вантажі можуть бути зовсім різні. Залежно від того, з якими матеріалами та продукцією може працювати техніка, виділяє 4 основні напрямки її використання:
- Вантажоперевезення.
- Будівництво та ремонт.
- Монтаж технологічного устаткування.
- Житлово-комунальне господарство.
Розглянемо докладніше, які роботи в тому чи іншому напрямку виконуються за допомогою кранів-маніпуляторів.
Використання крана-маніпуляторів у вантажоперевезеннях
Крани-маніпулятори - одне з найкращих рішень на сучасному ринку для організації перевезення таких габаритних виробів як:
- Контейнери, вагончики, побутівки. Це актуально для будівельних майданчиків, морських портів, у дорожньому будівництві, комунальному господарстві. Це та техніка, яка швидко перевезе будівельне містечко з одного об'єкта на інший.
- Транспортування лісоматеріалів, колод. У більшості випадків вивезення лісоматеріалів з місця вирубки здійснюється за допомогою автомобільної техніки. Поряд із класичними сортиментовозами для виконання даних завдань можна сміливо використовувати і крани-маніпулятори, оснастивши їх відповідними захватами. Дана техніка ефективно впорається також із транспортуванням будь-яких довгомірів.
- Будівельні матеріали. Більшість будівельних матеріалів випускається на піддонах, в мішках, картонних ящиках, біг-бегах, на палетах та ін. складів та багато іншого. Єдина вимога – наявність відповідної упаковки: з розсипною продукцією техніка не працює.
- Транспортування промислових верстатів та механізмів, важкого та габаритного медичного обладнання. Ми вже говорили про те, що одна з переваг крана-маніпулятора в тому, що вони забезпечують високий рівень безпеки під час транспортування. А це означає, що поводження з дорогим обладнанням буде максимально акуратним та делікатним. Це дозволить уникнути різноманітних ушкоджень.
- Евакуація автомобілів, транспортування спецтехніки, особливо малогабаритної. Більшість сучасних евакуаторів - це і є крани-маніпулятори, додатково оснащені елементами, що утримують машини на платформі. Особливо популярні на сьогодні малотоннажні машини, які відрізнятимуться високою маневреністю, що дуже важливо за умов щільної міської забудови.
- Перевезення малих архітектурних форм. Сюди можна віднести транспортування різних торгових кіосків, альтанок, альтанок, кованих огорож, скульптурних композицій, різних лав, меморіальних елементів та багато іншого.
Використання крана-маніпулятора в будівництві та ремонті
Будівельна сфера — це ще один напрямок, де активно використовується спецтехніка, у тому числі крани-маніпулятори. Таким машинам можна довірити:
- Переміщення будматеріалів та інших вантажів будівельним майданчиком. Особливо це актуально під час будівництва великих житлових комплексів на величезних ділянках. За допомогою маніпулятора можна перевести різні інструменти, підняти їх та матеріали на висоту, опустити труби, плити в котловани, зібрати та вивезти будівельне сміття та ін.
- Монтаж та демонтаж збірних металоконструкцій. Це можуть бути як спорудження швидкобудуюємі будов, так і облаштування огороджувальних конструкцій, ліній електропередач, встановлення рекламних банерів і щитів, металевих резервуарів та ін. Кран-маніпулятор не тільки доставить їх безпосередньо до місця виконання робіт, але й допоможе з установкою.
- Укладання тимчасового дорожнього полотна на основі бетонних плит. Таке рішення часто приймається для організації доставки будматеріалів на будівельний майданчик. За допомогою крана-маніпулятора бетонні плити можна укласти на підготовлену підкладку максимально акуратно, буквально стик в стик. Таке рішення забезпечить можливість проїзду навіть важкої техніки, навантаженої будматеріалами.
- Допомога у малоповерховому будівництві. При будівництві невеликих приватних будинків та супутніх господарських будівель повноцінні будівельні крани використовуються дуже рідко, адже за таких умов доцільність їх застосування буде дуже низькою. І навіщо витрачати додаткові ресурси, якщо кран-маніпулятор стане повноцінною заміною габаритної техніки. З його допомогою можна буде підняти будматеріали на висоту, встановити важкі ковані огорожі, опустити в траншею каналізаційні труби та ін.
- Зовнішнє оздоблення будівель, будівель. Для фасадних робіт часто використовуються такі матеріали, як сендвіч-панелі, сайдинг, фасадні касети, клінкерна плитка, керамограніт та ін. висоту. Також дана техніка буде незамінною при виконанні складних реставраційних фасадних робіт, у тому числі і на будинках, що мають архітектурну цінність. Забезпечується це гарною маневреністю та гнучкістю налаштувань роботи крано-маніпуляторної установки.
- Прокладання інженерних комунікацій. Ми вже згадували про те, що дана техніка може не тільки піднімати вантажі на висоту, а й опускати їх нижче за рівень землі. А це саме те, що необхідно виконати під час прокладання різних інженерних комунікацій, починаючи від систем холодного та гарячого водопостачання, каналізаційних мереж та до прокладання кабелів. Тобто це техніка, яка не лише доставить труби на майданчик, а й максимально акуратно вивантажить їх прямо до облаштованої траншеї.
Використання крана-маніпулятора при монтажі технологічного обладнання
Система енергозабезпечення будь-якого міста передбачає наявність величезної кількості різних підстанцій, котелень, розподільних вузлів і не тільки. І все це вимагає використання спеціалізованого обладнання, найчастіше важкого, габаритного, дорогого. І з його безпечним транспортуванням, а також установкою безпосередньо на об'єкті чудово впораються крани-маніпулятори. Так, за допомогою цієї техніки можна буде перевозити:
- обладнання для електричних підстанцій, включаючи величезні трансформатори;
- промислові верстати, преси, складальні конвеєри, роботи-маніпулятори та інші установки, якими комплектуються сучасні виробничі підприємства;
- установки, агрегати, труби та інші конструкції, призначені для використання у нафтогазовому господарстві.
Широке застосування крани-маніпулятори також отримали в авіаційній та космічній галузі, тобто там, де потрібно перевозити та переміщати дуже важкі компоненти літальної техніки.
Використання крана-маніпулятора у житлово-комунальному господарстві
У цій галузі за допомогою кранів-маніпуляторів виконується величезна кількість робіт, включаючи обслуговування систем життєзабезпечення житлових будівель, облаштування та ремонт доріг, будівництво дитячих та спортивних майданчиків, а також багато іншого. У міських умовах потрібне використання малогабаритної, але водночас маневреної техніки з гарною вантажопідйомністю. Так, до основних робіт, що виконуються в комунальному господарстві за допомогою крана-маніпулятора, можна віднести:
- озеленення ділянок: навантаження, вивантаження та транспортування розсади, великих чагарників та дерев;
- благоустрій прилеглої території, включаючи доставку бруківки, тротуарної плитки, покриття для спортивних та дитячих майданчиків, велосипедних доріжок;
- ремонт інженерних комунікацій, включаючи теплотраси, каналізаційні мережі, системи водопостачання: перевезення нових та видалення старих труб, їх укладання та виїмка.
Як бачите, область використання кранів-маніпуляторів дуже широка. Єдине, необхідно мати у своєму розпорядженні техніку, яка здається надійною, стабільно працюючою та довговічною. Такою, що повною мірою виправдає ваші очікування, порадує тривалою, стабільною службою. Саме такі машини за найкращими цінами в Україні та з офіційними гарантіями пропонує компанія «Гідромаркет». Пройдіть в каталог товарів, щоб зорієнтуватися у різноманітності продукції та підібрати найкраще рішення для себе, у тому числі й за ціною.
- Переробка сміття в Україні: питання, яке потребує комплексного підходуАктуальна проблема переробки сміття в Україні, показники у цифрах по нашій країні та країнах Європи, що підтверджують її серйозність. Знайомство з основними різновидами ресайклінгу, а також видами відходів, що подаються на переробку. Продукти, які можна отримати на виході шляхом утилізації відходів. Основні різновиди обладнання, яке може використовуватися на сміттєпереробних підприємствах, принцип їх влаштування, дії та види вихідної сировини.
- Вибираємо лебідку на трактор правильноЗнайомство з тракторними лебідками, їх основними різновидами, призначенням. Опис трелювальних лебідок та особливості їх використання у лісозаготівельній галузі, залежність місця встановлення на техніці від виду робіт, для яких вони призначаються. Тракторні лебідки, які стануть незамінним рішенням під час експлуатації техніки у поганих дорожніх умовах, на нестабільних ґрунтах, пересіченій місцевості. Опис основних видів, залежно від типу приводу. Рекомендації щодо вибору.